Jak śledzić nowe wpisy na blogu w przeglądarkach Firefox i Chrome?


Dla stałych Czytelniczek (i Czytelników?) które prowadzą własne blogi bardzo pomocnym narzędziem śledzenia nowych wpisów jest tzw. blogroll, który automatycznie wyświetla zmiany z innych blogów tak, aby były widoczne na naszym własnym.

Ale co zrobić, jeśli nie mamy własnego bloga? Skąd wiedzieć czy pojawił się już nowy wpis na czyimś blogu?

Otóż Blogger udostępnia specjalny rodzaj linku, który pozwala nam na bardzo łatwe śledzenie nowych zmian – nawet bez otwierania czyjegoś blogu. Mówimy tutaj o tzw. czytnikach kanałów RSS (lub Atom).

Opcja ta niestety działa standardowo tylko w przeglądarce Firefox, a w Chrome należy doinstalować sobie odpowiednią „wtyczkę” (opis poniżej).

Oto po kolei kroki jakie należy wykonać w Firefoxie:

1. Otworzyć główną stronę mojego bloga, czyli http://www.1001pasji.com

2.  W menu przeglądarki należy odnaleźć opcję „Zakładki” (w nowszej wersji Firefoxa trzeba nacisnąć najpierw lewy Alt żeby pojawiło się menu tekstowe), następnie „Subskrybuj te stronę” i wybrać opcję RSS: 
3. Następnie w przeglądarce pojawi się coś takiego jak poniżej (dynamiczna zakładka = Live Bookmark w wersji angielskiej). Należy kliknąć „Subskrybuj”


 
4. Pojawi się okienko pytające gdzie ma być umieszczona dynamiczna zakładka. Najlepiej jest wybrać „Pasek zakładek” tak, żeby skrót był pod ręką. Pole „Nazwa” można dowolnie zmienić, np. na 1001pasji”. Następnie wystarczy kliknąć „Subskrybuj”.


 
5. Na pasku zakładek powinna pojawić się pomarańczowa ikonka z odpowiednią nazwą. Teraz wystarczy tylko na nią kliknąć, a pojawi się lista wpisów na blogu (najnowsze wpisy na górze). Dodatkowo, wpisy już przez nas kliknięte będą na liście oznaczone.  
6. Teraz już wystarczy tylko co jakiś czas kliknąć na ten skrót na pasku zakładek aby wiedzieć czy pojawił się nowy wpis!Jeśli w Firefoxie pojawią się problemy z odświeżaniem linków, to wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonce „dynamicznego linku” i wybrać „odśwież dynamiczną zakładkę” (lub opcję o podobnej nazwie). 
 
A teraz to samo dla przeglądarki Chrome.  Najlepiej uzyskać ten sam efekt poprzez zainstalowanie wtyczki o nazwie Foxish.

1. Jeśli mamy już zainstalowaną wtyczkę RSS Feed Reader to należy ja odinstalować (jeśli nie jest zainstalowana możemy przejść do następnego kroku).
Za pomocą RSS Feed Readera nie da się bowiem wyświetlić listy wpisów jednym kliknięciem. Aby ją odinstalować należy wejść w opcje ustawień poprzez kliknięcie na ikonce klucza w prawym górnym rogu. Następnie należy wybrać „Narzędzia” oraz „Rozszerzenia. Na liście należy po prostu odhaczyć odpowiednią wtyczkę.


 
2. Następnie wyszukujemy w internecie stronę z wtyczką Foxish. Wystarczy w tym celu wpisać w Google „Foxish live RSS”. Link powinien znajdować się pod tym adresem. Naszym oczom powinno się ukazać coś takiego jak poniżej. Wystarczy teraz kliknąć w niebieski przycisk w prawym górnym rogu „ADD TO CHROME” (w nowszych wersjach może też być „Dodaj do Chrome”):

 
3. System zainstaluje wtyczkę i niebieski kolor powinien zmienić się na zielony z tekstem „ADDED TO CHROME”(czyli Dodany do Chrome)


 
4. Możemy teraz otworzyć główną stronę bloga czyli: http://www.1001pasji.com
W prawym górnym rogu powinna się pojawić ciemnopomarańczowa ikonka przypominająca głowę lisa. Należy w nią kliknąć:


 
5. Powinien pojawić się obraz jak poniżej. Możemy zmienić sobie nazwę do wyświetlenia (Feed name), ale jako Parent folder najlepiej ustawić Bookmarks Bar (pasek zakładek). W polach Feed URL i Site URL nie zmieniamy nic.  Następnie należy kliknąć Subscribe:


 
6. Na pasku zakładek powinna pokazać się nowa ikona. Wystarczy na nią kliknąć aby wyświetliła się lista wpisów na blogu – na samej górze najnowsze wpisy. Teksty które już przeczytaliśmy (na których kliknięto) zmieniają swoją ikonę. Dzięki temu możemy nawet bez otwierania bloga bardzo szybko zobaczyć co też znowu wymyśliła szalona Hexxana! :-)


 
Chciałabym się od Was dowiedzieć czy uważacie takie notki za przydatne, potrzebne a może warto poświęcić temu cały cykl? Będę wdzięczna za każdą opinię i komentarz szczególnie od czytelniczek, które nie posiadają własnych blogów :)

Pozdrawiam!

17 komentarzy:

 1. myślę, że takie wpisy mogą okazać się przydatne dla wielu osób :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Simply, dziękuję :* Wydaje mi się, że to zawsze pewna dodatkowa forma, nie wszyscy są biegli w takich tematach ;) Zobaczymy jak się przyjmie.

   Usuń
  2. na przykład ja :D zupełnie się nie znam na komputerach i trzeba mi wszystko tłumaczyć łopatologicznie. w życiu nie poradziłabym sobie np. z kodem html. na szczęście blogger jest przyjazną platformą dla takich osób, jak ja ;)

   Usuń
  3. Masz rację- blogger jest przyjazny ale czasami niektóre jego funkcje doprowadzają do szału, szczególnie jak chcesz wprowadzić modyfikacje ;)
   Wszystkiego nie wiem :P ale jestem otwarta na wiedzę :)

   Usuń
 2. dla mnie na pewno przydatne;p dziekuje ze poswiecilas swoj czas:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Absolutnie przydatne. I w dodatku zrobione krok po kroku, przejrzyście. Jak ktoś Twój blog będzie śledził to i kiedyś może mój wrzuci na rss ;) Widzę, że masz już ponad 1001 czytelników :O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój blog posłużył jedynie za przykład :P ale narzędzie praktyczne.
   Myślę, że od czasu do czasu będą takie posty techniczne.

   Grono czytelników się powiększa :) niebawem będzie pewna niespodzianka. Zapraszam:)))

   Usuń
 4. dla osob nie majacych blagow to faktycznie ulatwienie :) wspanialy tutorial

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Marie :*
   Mam ulubione blogi na pingerze, WordPressie oraz innych miejscach wiec warto czasami zainteresować się innymi drogami dostępu.

   Usuń
 5. Ciekawa opcja, ale według mnie przy większej ilości obserwowanych blogów dosyć uciążliwa. Poza tym można z niej korzystać na konkretnym komputerze, na którym uruchomiłyśmy subskrypcję. Według mnie dużo wygodniejszym rozwiązaniem, które nie wymaga instalowania żadnych wtyczek na komputerze jest Czytnik Google. Wystarczy mieć konto Google i można z dowolnego miejsca na świecie i dowolnej przeglądarki śledzić subskrybowane blogi. Do tego na smartphony są aplikacje obsługujące Czytnik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Veno masz rację ;) ale nie każdy posiada konto w Google a coraz więcej osób korzysta z urządzeń przenośnych ;)
   Przy dużej ilości blogów tak ale sama mam korzystam z tego do moich stron "naj" aby mieć je zawsze pod ręką także uważam, że to dobra sprawa.
   Nie wszyscy też wykorzystują telefony do korzystania z sieci;)

   Usuń
 6. Skomplikowane ale da się z tego zrobić użytek :) Takie notki są bardzo przydatne

  OdpowiedzUsuń
 7. Komputerowo jestem tak ciemna, że nawet nie wiedziałam, że tak się da :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja ze swojej strony polecam śledzenie na bieżąco blogów za pomocą czytnika google ;)
  Odkąd odkryłam tą możliwość to właśnie tak czytam blogi - wygodne rozwiązanie.
  Wystarczy wpisać w google 'google reader', kliknąć na pierwszą propozycję, zalogować się do swojego konta (czyli tego z YouTub'a albo gmaila) i gotowe!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie Wasze komentarze, każdy z nich sprawia że TO miejsce ożywa dzięki WAM!
Jeżeli jeśli chcesz zaprosić mnie na swoją stronę, nie wklejaj linków w komentarzach. W wolnej chwili zajrzę z chęcią do Ciebie :)
Zastrzegam sobie prawo do usunięcia reklamowych postów, które zostaną zamieszczone bez mojej zgody.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...