Równowaga hydrolipidowa, czym jest, jak odbudować oraz podtrzymać w oparciu o fizjologię skóry/przykłady produktów oraz połączeń, gotowe zestawyJest to temat wielowymiarowy, który można omawiać pod wieloma aspektami z podziałem na typ skóry, problem dermatologiczny i nie tylko. Starałam się skupić na podstawach, przekazać kluczowe informacje i przemycić nieco własnych doświadczeń oraz podzielić się tym, czego uczę się cały czas. Świadoma pielęgnacja, to przygoda która nigdy się nie kończy, a dla mnie stała się pewnego rodzaju furtką, która zaoferowała przestrzeń do funkcjonowania z rosacea. Dzisiaj też lepiej rozumiem pewne mechanizmy, i jak na ironię, nie buntuję się jak to robiłam wcześniej. Niemniej widocznie tak musiało być, by przejść określoną drogę ucząc się na błędach, wyciągać wnioski i podążać za potrzebami skóry.
Moja skuteczna pielęgnacja, czyli kontynuacja cyklu okiem laika w oparciu o świadomą pielęgnację.

Ile z nas wie (oraz rozróżnia) czym jest bariera naskórkowa/bariera hydrolipidowa, wie jak ona funkcjonuje, co na nią wpływa i jakie ma znaczenie w codziennym funkcjonowaniu skóry? Jak bardzo podążamy za potrzebami skóry w oparciu o jej fizjologię?


Pewnie dla większości to nie ma znaczenia (a szkoda, patrząc na to co się dzieje w Social Media i nie tylko), za to dla grupy nastawionej na świadomą pielęgnację, są to jak najbardziej uzasadnione potrzeby. Zamierzam rozpisać się trochę na te tematy. Będzie to wyłącznie MOJA perspektywa i MOJE wrażenia. W MOIM przypadku to działa i mocno też wpłynęło na podejście do pielęgnacji w ogóle. Przełomowym momentem stało się włączenie retinolu i wraz z każdą kuracją (bo u mnie to cykl 6 miesięczny) widziałam przełożenie na kondycję skóry. Ale do rzeczy :D


W pierwszym wpisie Moja skuteczna pielęgnacja wspominałam o książce "Skóra. Fascynującaj historia" dr Yael Adler, którą wciąż uważam za jedną z lepszych pozycji na rynku w wersji beletrystycznej. Jest to świetny przewodnik, taki przez duże "P" zwłaszcza, że wiele z nas niekoniecznie potrzebuje naukowych elaboratów podczas lektury których przysypiamy/ziewamy z nudów i tak naprawdę nie wynosimy zbyt wiele. Do tego ta książka posiada genialny rozdział poświęcony skórze, jej budowie, funkcjonowaniu. Przekłada z polskiego na nasze. Kto pamięta francuski serial animowany "Było sobie życie"? Uwielbiałam te cykl i tak też poczułam się czytając książkę doktor Adler. Dlatego nie zamierzam przepisywać książek, cytować rozbudowanych pozycji naukowych, tylko zachęcić WAS do zapoznania się z tą lekturą (zwłaszcza początkujących lub poszukujących prostego języka w przekazie).

Z kolei, gdy ktoś szuka/potrzebuje literatury typowo naukowej (lecz wciąż przyjaznej w przekazie), to nie można pominąć "Fizjologii skóry" Zoe Draelos & Petera T. Pugliese.


Fenomenalny zbiór artykułów "Kosmeceutyki" pod redakcją Zoe Draelos zawierają:
"Kosmeceutyki: funkcja i bariera skóry" autorstwa Anthonego W. Johnsona w którym jest ciekawy fragment na temat warstwy rogowej i nawilżania, co może zaoferować dobrej klasy produkt nawilżający. Z kolei sekcja "Lipidy międzykomórkowe oraz ceramidy warstwy rogowej" wyjaśniają min. cykl naprawy, ale też uszkodzeń.


oraz "Naprawę bariery ochronnej przez fizjologiczne lipidy w dermatologii" Petera M. Ellisa, w którym wyróżnię "Dynamikę odnowy bariery ochronnej" oraz "Wdrożenie terapii naprawiającej barierę".

To są teksty, które uzupełniają/porządkują wiedzę i pomagają nie tylko zrozumieć zachodzące procesy, ale przede wszystkim edukują, co możemy zrobić dla naszej skóry, by ta funkcjonowała prawidłowo bez względu na okoliczności/układaną pielęgnację itd.


Bariera hydrolipidowa, co tak naprawdę oznacza?

Najlepiej opisała to doktor Adler, w jej książce jest wspaniale rozpisana rola naskórka i tzw. bariera ochronna skóry. W jasny sposób opisuje budowę naskórka, z jakich warstw on się składa (posiada 4 różne warstwy: "niemowlęca" - podstawna, "młodzieńcza" - kolczysta, "dorosła" - ziarnista oraz warstwy martwych komórek, czyli warstwy rogowej. Ponadto znajdziecie dokładny opis zachodzących procesów w każdej z warstw i jakie ma to znaczenie w odniesieniu do warstwy rogowej. Warstwa rogowa spełnia zatem zadanie ochronne, utrzymuje skórę we właściwej kondycji. W książce został podany przykład cegieł i zaprawy murarskiej, przy czym to właśnie "zaprawa" spełnia kluczową rolę ("zaprawa" posiada fachową nazwę i jest nią cement międzykomórkowy, czyli słynne ceramidy). Uszkodzony mur nie jest w stanie zatrzymać wody od środka (stąd efekt przesuszenia). Brak szczelności naraża nas na różnego rodzaju alergeny, bakterie. Naruszona bariera hydrolipidowa przyczynia się do wielu problemów, ich pogłębienia. Odbudowa i regeneracja skóry odbywa się w cyklu, kiedy jesteśmy młodzi zachodzi to w okresie 28 dni, natomiast wraz z wiekiem tempo odnowy komórkowej się wydłuża i np. u osób po 50-tym roku życia może trwać to nawet dwa razy dłużej. Oczywiście można stymulować cykl odnowy skóry razem ze zmianą tzw. higieny życia, lecz do rewitalizacji niezbędne jest dbanie do warstwę rogową naskórka (stratum  corneum), która spełnia barierę obronną, jest niczym tarcza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Zaburzona bariera naskórkowa skutkuje przesuszeniem, nadmiernym złuszczaniem, uwrażliwieniem skóry, zaczerwienieniem, pieczeniem, ściągnięciem, skóra traci równomierny koloryt i staje się ziemista, zmęczona. Jednym słowem pojawia się ogromny dyskomfort. Zaostrzają się problemy skórne oraz pojawiają się kolejne.

Co wpływa na barierę hydrolipidową?

Na pewno tzw. higiena życia, w której min. braki w codziennej diecie mają przełożenie na jej funkcjonowanie. Brak kwasów omega 3 i 6 skutkuje pojawieniem się problemów na skórze. Niewłaściwa pielęgnacja, wpływ czynników zewnętrznych. To są poszczególne elementy, które warto brać pod uwagę. Zmiany hormonalne, biologiczny proces starzenia się.

Na tle obranej pielęgnacji i jej ustawienia naruszamy ją także świadomie ze względu na działania mające określony cel (np. kuracje retinolem, kwasami itd.). Dlatego tak ważna jest wiedza, jak planować i wdrażać określone elementy świadomie oraz odpowiedzialnie.

W zależności od typu skóry naruszona bariera naskórkowa objawia się na różnych poziomach. Skupię na skórze naczyniowej/naczyniowej z rosacea, natomiast zainteresowanych odsyłam do genialnego e-booka Skin Ekspert Agnieszki Zielińskiej pt. "Równowaga hydrolipidowa" (na chwilę obecną nie widzę żeby był dostępny, ale być może to ma związek z przebudową strony). W mojej ocenie jest to jedna z najlepszych publikacji na polskim rynku, która w bardzo jasny i klarowny sposób omawia cały temat. Jest to swojego rodzaju przewodnik a' la "wiedza w pigułce", po którego lekturze na pewno będziecie dysponować wystarczającą wiedzą na ten temat. Na jej FB znajdziecie także wartościowe materiały video, są zapisane live'y stanowiące skarbnicę wiedzy. Agnieszka posiada także kanał na YT, aczkolwiek uważam, że dotychczasowe materiały są dość statyczne niemniej zawartość merytoryczna jak najbardziej na plus.

Jak skutecznie dbać o barierę hydrolipidową?

Tak jak wcześniej wspomniałam "zaprawa", czyli cement międzykomórkowy, to ceramidy. Stąd też duża popularność preparatów regenerująco-odbudowująco-odżywczych, które zawierają ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol, kwasy PHA (składniki mające wpływ na transformację warstwy rogowej). Oferta tego typu produktów jest bardzo zróżnicowana i jest w czym wybierać. Niemniej zapotrzebowanie na konkretne połączenia oraz ich właściwości sprawia, że konkurencja jest także ogromna. Na wyróżnienie zasługuje emulsja Liquid Gold firmy Stratia oraz niemal cała oferta angielskiej firmy A. Florence, która kładzie duży nacisk na właściwe funkcjonowanie bariery naskórkowej.

Jak przeciwdziałać?

Co prawda omówię głównie  skórę naczyniową/naczyniową z rosacea, ale poniższe podpunkty tyczą się w zasadzie każdej skóry.

- Nie odwadniaj skóry, a najczęściej dzieje się to już na poziomie mycia oraz demakijażu. Większość osób korzysta z czyścików opartych na agresywnych detergentach, używa różnego gatunku pomocników (płatki, szmatki, szczoteczki/gąbki).
- Nieumiejętne osuszanie skóry, tarcie/pocieranie.
- Intensywne kuracje kwasowe i retinoidowe, silne złuszczanie zwłaszcza przy pomocy peelingów mechanicznych, brak budowania tolerancji podczas kuracji i sięganie po wysokie stężenia składników aktywnych bez kontroli.
- Niewłaściwie dopasowane schematy pielęgnacji, nadmierne matowienie skóry, błędne połączenia itd. Stosowanie produktów z alkoholem, mentolem oraz składnikami mocno rozgrzewającymi skórę.
- Makijaż wodoodporny, zwłaszcza długotrwałe i mocno kryjące podkłady, stosowanie mocno matujących baz pod makijaż oraz pudrów, które sprawiają, że zamiast upiększać/korygować mają wpływ na pogłębianie się problemów.

Czym są ceramidy?Odbudowa bariery hydrolipidowej w praktyce.

Przywrócenie/wzmocnienie bariery naskórkowej wdrażamy nocą.

W dużym uproszczeniu: potrzebujemy lipidów, które zamykamy okluzją nieciągłą (czyli taką, która pozwala naszej skórze oddychać i tutaj warto zadbać o to, by wybrany przez nas krem zawierał min. woski naturalne, syntetyczne, kwasy tłuszczowe, alkohole tłuszczowe oraz silikony. Wybór produktu z wazeliną, parafiną, olejem mineralnym, woskiem parafinowym sprawia, że będzie to okluzja ciągła, a tej w tym przypadku nie potrzebujemy.) Okluzja nieciągła sprzyja regeneracji naturalnego płaszcza lipidowego, a takiego efektu potrzebujemy w tej sytuacji. Z drugiej strony, w przypadku skóry bardzo suchej, odwodnionej zawartość parafiny w kremach do okluzji może być atutem (i tutaj moim pewniakiem stał się iS Clinical Sheald Recovery Balm /mini recenzja/). W ogóle mam wrażenie, że mało się o tym pisze/mówi jak działa to zjawisko i co oznacza w praktyce.Można wykorzystać połączenie olej + krem odżywczy (właściwie dobrany krem w tym wariancie stanowi okluzję nieciągłą), jest wariantem do odbudowy oraz wzmacniania bariery ochronnej w trakcie różnego rodzaju kuracji.

Do odbudowy naskórkowej zalecane są oleje (zimnotłoczone i nierafinowane, czyli nieoczyszczone) z grupy bogatej w kwasy NNKT (Omega 3,6 i 9) np. skwalan z trzciny cukrowej, konopny, marula, śliwkowy, opuncji figowej, pachnotki (są to także oleje schnące, które potocznie nazywa się suchymi ze względu na wykończenie które dają na skórze pod warunkiem, że nie przesadzimy z ilością ;)).

Dwa lata temu poznałam skwalan z trzciny cukrowej, który od tamtej pory lubię łączyć z koncentratem Liqpharm Liq Ce. Dla mnie to był strzał w 10-tkę (zaraz obok oleju śliwkowego i konopnego, z powodzeniem też używałam oleju Pai Rosehip BioRegenerate Oil /recenzja/

Oleje mają wiele do zaoferowania, ale jednak trzeba wiedzieć jak ich używać/łączyć oraz wybierać. Ze swojej strony przyznam, że choć przy retinolu kremy regenerująco-odżywcze stanowią świetne wsparcie, to warto wzmacniać ich działanie olejem. Mnie do tego przekonało serum olejowe Dzika Figa (wtedy nie miałam innego oleju pod ręką, tutaj wykorzystano olej z opuncji figowej), którym trzy lata temu ratowałam się w okresie, gdy przeszarżowałam z retinolem, a same kremy okazały się za słabe i na pewno wydłużyłyby okres przywracania równowagi. Z kolei jeżeli ktoś szuka neutralnej opcji zapachowej (bo większość z olejów zimnotłoczonych i nierafinowanych posiada charakterystyczne aromaty, niekoniecznie lubiane), to zachęcam do sprawdzenia A. Florence Barrier Restoring Oil-serum with Cholesterol+Ceramides+Oat - rewelacyjne serum olejowe, którego właściwości robią wrażenie. Nieco drogie, akurat 20 ml kosztuje 33 funty, lecz poza miksem olejów zawiera inne składniki i faktycznie przyspiesza czas regeneracji.


Stosowanie, kolejność:

- olej nakładamy na wilgotną skórę lub na suchą skórę
 (np. może być zwilżona hydrolatem, wodą termalną, dobrej jakości tonikiem) możemy nałożyć na olej  serum składającym się ze składników nawilżających o których mowa poniżej.

- w następnej kolejności nakładamy krem odżywczy (mogą to być kremy nawilżająco-odżywcze, typowo regenerujące), w każdym razie tego typu krem nakładamy na olej w celu stworzenia okluzjiMożna skorzystać także z opcji olej na to koncentrat Liqpharm Liq Ce Night Maskvit. E serum i w razie potrzeby całość zamknąć kremem nawilżającym lub odżywczym (jeżeli skóra jest bardzo przesuszona, odwodniona i podrażniona), natomiast większość skór zadowoli połączenie olej + koncentrat Liq Ce. Jest to także idealna okazja, by wykorzystać NIOD Hydration Vaccine (kiedyś dostałam mnóstwo pytań jak w ogóle używać ten preparat i co on robi, więc to świetny przykład w którym HV jest tzw. "uszczelniaczem" a w połączeniu z kremem zamykającym całość zapewnia optymalne działanie.)


Bardzo dobre działanie mają kwasy PHA, głównie kwas laktobionowy i jeden z moich ulubionych preparatów to Iwostin Estetic Peeling z 7% kwasem laktobionowym /recenzja/ oraz Neostrata seria Restore. Na wyróżnienie zasługuje także Kuracja rozjaśniająca z kwasem laktobionowym 10% Natural Secrets.


Krem odżywczy warto mieć w swoich zasobach przez cały rok, a to dlatego, że choćby używając preparatów funkcyjnych poprzez konkretne składniki aktywne oraz ich stężenia ingerujemy w barierę naskórkową. W zależności od potrzeb skóry oraz naszych preferencji wybieramy formuły lżejsze bądź bardziej treściwe.Zakres preparatów odżywczych jest bardzo urozmaicony. Najprostszym i chyba najlepiej dostępnym tego typu kremem jest Miya Cosmetics myWonderbalm Call Me Later Regenerująco-odżywczy, Pharmaceris A Corneo-Sensilium naprawczy krem łagodzący, Vianek Intensywnie Odżywczy Krem do twarzy na noc, Tołpa Dermo Face Lipidro Odżywczy krem regenerujący, SVR Topialyse Barriere ochronno-regenerujący krem barierowy, SVR Sebiaclear Hydra, Synchroline Sensicure, Synchroline Sensicure, Synchroline Hydratime Plus, Synchroline Nutritime Plus, A. Florence Skin Rehab Rich & Skin Rehab Light, Stratia Liquid Gold, Dr. Jart + Ceramidin krem. Jedną z takich ulubionych kosmetycznych petard jest dla mnie Biologique Recherche Creme Masque VERNIX, niczym szef wszystkich szefów i samodzielnie działa wyśmienicie. Trochę o roli kremów już pisałam na bloguWybór preparatu powinien być dopasowany do potrzeb oraz kondycji skóry, ponieważ odtworzenie bariery naskórkowej może się różnić i u każdego przebiegać inaczej (choćby ze względu na wiek, problemy dermatologiczne, zabiegi itd.).Co w zamian jeżeli nie olej?

Można wybrać dobry krem (sugerując się składem INCI), dopasować go do swoich potrzeb i uzbroić się w cierpliwość. Na własnym przykładzie wiem, że wtedy cały proces zachodzi wolniej i wymaga trochę innego ujęcia pielęgnacji warstwowej.

Zróżnicowane działanie w zależności od czynników zewnętrznych, które mają dodatkowy wpływ.
Podstawowe działanie nie zawsze okaże się wystarczającym wsparciem, zwłaszcza gdy skóra staje się dodatkowo odwodniona/jest po inwazyjnych  zabiegach/w trakcie leczenia dermatologicznego oraz określonych kuracji itd. W takich sytuacjach należy rozszerzyć działanie o włączenie humektantów (elementów nawilżających inaczej też zwanych hydratorami, składnikami nawadniającymi. Najczęściej występują w formie lekkich emulsjach/serach/lotionach/esencjach.): kwas hialuronowy, hydromanil, trehalozę, pantenol, gliceryna, mleczko pszczele, aloes, miód, aminokwasy (prolina, alanina), mocznik, kwas mlekowy, ferulowy, laktobionowy  pamiętając, że należy je uszczelnić zamykając kremem. Właśnie ta szczelność zapewnia optymalne działanie oraz efekty zatrzymując wodę w środku i zapobiegając jej wyparowywaniu.

W przypadku skóry naczyniowej z rosacea wzmacnianie bariery lipidowej sprawia, że stają się mniej widoczne naczynia krwionośne oraz rumień. Łatwiej też opanować sytuację ze zmianami w postaci grudek i krostek, stany zapalne stają się bardziej wyciszone, skóra jest mniej reaktywna, zanika uwrażliwienie. W zależności od naruszenia bariery naskórkowej przywracanie równowagi trwa dłużej lub krócej. Liczy się regularność, niemal wojskowy reżim ;) To określenie chyba najlepiej oddaje jak wygląda pielęgnacja tego typu skóry. Nie ma miejsca na zwolnienie tempa, odpuszczenie (bo już jest dobrze) oraz eksperymenty i testowanie nowości (bo przecież jest tyle tego dobra ;)). Kluczowe staje się jednocześnie połączenie ew. leczenia farmakologicznego z właściwą pielęgnacją


Przywrócona bariera naskórkowa, co dalej?

Kiedy skóra zaczyna właściwie funkcjonować, zanika dyskomfort, pojawia się równomierny koloryt, gładkość, elastyczność. Zmiany są zauważalne oraz odczuwalne. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to wartość stała i właściwa pielęgnacja zapewni ciągłość, zwłaszcza gdy włączymy składniki aktywne/pojawią się niekorzystne czynniki zewnętrzne itd. Pamiętajmy, że skóra to żywy organ reagujący na szereg czynników i nawet chwilowe zaniedbanie wynikające z określonych przyczyn (niekoniecznie lenistwa :P) sprawia, że wracamy do podstaw.

Dbajmy o skórę oraz jej komfort, ponieważ tylko w takim wydaniu odwdzięczy się ona promiennym blaskiem :)

Dziękuję za uwagę, a jeżeli dostrzegasz jakieś błędy/nieścisłości i posiadasz ku temu podstawy, daj znać. Naniosę poprawki :)

Pozdrawiam serdecznie :)35 komentarzy:

 1. Świetny i bardzo przydatny wpis, dziękuję, z pewnością skorzystam z Twoich poleceń i dopasuję je do swoich potrzeb

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Zależało mi, by tekst zawierał wszystkie istotne aspekty i jednocześnie na zdjęciach pokazać jakie produkty/składniki można wykorzystać oraz jak to wszystko łączyć ze sobą.

   Usuń
 2. Zaciekawiłaś mnie tym wpisem. Myślę, że warto wiele zastosować. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim warto pamiętać jak dużą rolę odgrywa bariera naskórkowa :)

   Usuń
 3. Nigdy nie wgłębiałam się w ten temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto znać podstawy i wiedzieć jak działać, nawet w przypadku skór bez większych problemów :)

   Usuń
 4. Dziękuję <3 Zawsze będę Ci wdzięczna, bo to dzięki Tobie zaczęłam się zagłębiać w temat świadomej pielęgnacji i reagowania na to, jak skóra się czuje. I chociaż jestem w powijakach dosłownie i jeszcze nie rozumiem wielu rzeczy i nie umiem ich 'złożyć' ze sobą (choć wiem, że to wymaga duuuuzo czasu), to Twoja pomoc jest po prostu nieoceniona. Dziękuję :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko z czasem sobie ułożysz, zobaczysz :) Potrzeba jedynie czasu i cierpliwości. Potem jest już łatwiej.
   Ściskam :*

   Usuń
 5. Kochana dziekuje Ci za tak madre i szczegolowe wytlumaczenie <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim założeniem był jasny i czytelny przekaz, bo przecież nie każdego interesuje typowo naukowy esej :D a z takimi do tej pory miałam do czynienia i wiem, że wiele osób to zniechęca.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy wpis, fajnie że wspomniałaś o książkach , jutro zamawiam wymienione pozycje . Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie samej to taka Złota Trójka :) Czasami zdarzyło mi się kupić jakiś poradnik, ale z perspektywy czasu uważam, że to nie były dobrze wydane pieniądze. Ciekawą pozycją jest za to "Skóra pełna blasku" Harolda Lancera.

   Dziękuję za komentarz, pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 7. Asiu, to jest jeden z najlepszych wpisów na Twoim blogu*_*.

  Książkę pt.,,Skóra. Fascynująca historia" dostałam na imieniny;). Te dwie pozostałe kupię w najbliższym czasie. Zaczął mnie pasjonować temat pielęgnacji i nie ukrywam, że stało się tak za Twoją sprawą;).

  Pozdrawiam :***.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iwonko, dziękuję :*

   To najlepszy komplement jaki mogłam sobie wymarzyć odnośnie zagłębienia się w temat pielęgnacji. Bardzo mi miło!

   Ściskam mocno :*

   Usuń
 8. Bardzo dziękuję Ci za ten wartościowy post :) choć wiem conieco o skórze i różnych procesach w niej zachodzących to fajnie było sobie tą wiedzę odświeżyć :) zauważyłam także w Twoich kosmetycznych zbiorach kilka preparatów od Ministerstwa Dobrego Mydła. Bardzo lubię stosować skwalan właśnie pod krem :) świetnie działa na moją skórę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za przemiły komentarz <3

   Tak, lubię surowce z MDM, bo wiem, że Siostry stawiają na jakość i choć pozostała oferta nie bardzo trafia w moje potrzeby, to surowce są zawsze na liście szybkiego wyboru. Miałaś może ich serum olejowe i krem?
   Skwalan z trzciny cukrowej uwielbiam w różnych połączeniach, ale pod krem jest pierwsza klasa :)

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno ocenić stan skóry na bazie szczątkowych informacji, które podałaś. Do tego 3 miesięczna kuracja, która była oparta do naprawdę intensywne stymulowanie skóry i pytanie, czy w tym czasie stosowałaś jakikolwiek preparat do regeneracji, czy była zbudowana w odpowiedni sposób tolerancja, jak wygląda cały schemat Twojej pielęgnacji?

   Z kolei na bazie tego co napisałaś, nie wybrałabym akurat kremu Sensicure, a już na pewno nie solo. Jeżeli masz skwalan z The Ordinary, to włącz go i zacznij używać w/w opisany sposób, czyli nakładaj porcję oleju na wcześniej oczyszczoną oraz suchą skórę, a potem zamknij to kremem Sensicure. Oczywiście to wersja na noc i obserwuj skórę.

   Nie wiem jakiego lub jakich filtrów używasz na dzień, bo zakładam że ochrona UVA/UVB jest włączona na stałe, jaki rodzaj makijażu stosujesz itd.

   Jeżeli skóra jest w naprawdę złej kondycji, skupiłabym się głównie na odbudowie bariery naskórkowej. Przy regularnym działaniu po ok. 2-3 tygodniach powinnaś poczuć dokonujące się zmiany. Poza tym ze swojej strony zachęcam do konsultacji ze specjalistą, bo jeżeli skóra jest w rozsypce, jak to określiłaś, to zdecydowanie lepiej porozmawiać z fachowcem i omówić z nim działania oraz ewentualne zmiany. Napisz do Angeliki @kosmostolog, Ona prowadzi konsultacje online. Ma duże doświadczenie i co najważniejsze, fachowo oceni kondycję oraz potrzeby skóry, a tego także potrzebujesz, by wiedzieć jak działać dalej.

   Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za skórę! :)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Dziękuję za pomoc. Po nałożeniu skwalanu pod krem sensicure jest zupełnie inaczej. Cudownie! Nie ma ściągnięcia skóry. Na dzień oczywiście używam filtra. Obecnie jest to Phenome spf 30. Staram się pielęgnację opierać na kosmetykach nie testowanych na zwierzętach. Planuję w dzień stosować: olejek myjący BU, hydrolat różany BU, skwalan the ordinary, Synchroline Rosacure fast i do tego filtr spf 30. Na noc po skwalanie Sensicure. Pokornie będę czekała na poprawę stanu cery. Czy jest w tej pielęgnacji czas i miejsce na Liq CE? Czy powinnam sobie odpuścić?
   Mam jeszcze drobne pytanie. W jednym z wpisów pisała Pani o złym połączeniu hydrolatu różnego i retinolu? Czy dobrze pamiętam? Ja właśnie taki zestaw stosowałam w zupełnej niewiedzy. Czy może Pani potwierdzić? 
   Kosmostolog znam i kilka lat przed ciążą korzystałam z konsultacji. Z dobrym efektem.

   Usuń
  4. Jeżeli znasz Angelę i miałaś już z nią kontakt wcześniej, to tym bardziej skorzystałabym z konsultacji :) Z mojej strony mogą to być jedynie ogólne założenia i bazowanie na podstawach, ponieważ nie widzę Twojej skóry. Do tego wg tego co napisałaś wnioskuję, że borykasz się z odwodnieniem oraz przesuszeniem, co jeszcze dodatkowo wzmaga problemy wynikające z naruszenia bariery naskórkowej (reakcja na Sensicure oraz po dołożeniu skwalanu).

   Nie znam filtra Phenome, ale nie ma to większego znaczenia, choć zastanawia mnie w jakim celu w wersji na dzień chcesz myć twarz olejem, stosować skwalan i dokładać jeszcze Rosacure Fast POD filtr? Trochę za dużo tego i należałoby się skupić na jak najbardziej delikatnym traktowaniu skóry.

   Pytasz o Liq Ce, więc kolejne pytanie w jakim celu? Nie twierdzę, że ten kocentrat jest zbędny, tylko jakie są założenia? :)

   Hydrolat różany, to nie było tyle złym połączenie, co akurat przy retinolu niekoniecznie mi dobrze służyło (z hydrolatami bywa różnie, z uwagi na stężenia oraz użyte konserwanty potrafią podrażniać/wywoływać zaczerwienienie itd.) a ja wtedy stosowałam go przed nałożeniem retinolu. Pisałam o tym tutaj https://www.1001pasji.com/2018/02/ofiga-dzika-figa-serum-olejowe-sowem.html Zresztą przy kwasach także lepiej uważać z naturalnymi ekstraktami itd. Dlatego stawiam na neutralne rozwiązania jak woda termalna Uriage, Grape Water Caudalie.

   Usuń
  5. Dziękuję za odpowiedź. Zwrócę się do Angeli ponownie :)
   Dziękuję za polecenie Grape Water Caudalie podczas stosowania kwasów. Nie znałam tych produktów. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny wpis. Bardzo duże wrażenie zrobiła na mnie też ogromna przemiana Twojej skóry.

  Mam do Ciebie prośbę, czy mogłabyś mi doradzić jak mogłabym odbudować barierę hydrolipidową?

  Też mam problematyczną skórę, której mało co pasuje i nie chcę jej dłużej męczyć, o ile dość dobrze znam jej charakterystykę tak mam problem z doborem odpowiednich produktów.
  Mianowicie: mam skórę mieszaną w stronę tłustej, naczynkową z początkami TR (byłam leczona Rozexem i Metronidazolem- koszmar, później Soolantrą, która mi pomogła i TR jest prawie niewidoczny), z ŁZS (w remisji), dojrzałą (37,) alergiczną, z płytko położonymi gruczołami łojowymi a co za tym idzie z dużą skłonnością do aknegenności, komodogenezy i łojotoku wywołanego, jak również z dużą skłonnością do odwodnienia i uszkodzoną barierą. Uff😉
  Choć nie wygląda tak źle jak opis, bo staram się ją trzymać w ryzach. Bardzo przeszkadza mi ta chwiejność.

  Próbowałam nakładać olej z czarnuszki, który chyba jest ok., ale po nałożeniu na niego kremu Synchroline Hydratime czuję dość mocne ściągnięcie, zatem co zamiast?

  Kiedy wprowadzić kwasy PHA (Neostrata i SVR bardzo lubię)? Chciałabym też spróbować peptydów miedziowych oraz probiotyków, bo bardzo służą skórze mojej głowy i ciała.

  Główne założenia, oprócz odbudowania bariery to zniwelowanie odwodnienia, zaczerwienień i reaktywności, żeby później wejść ze składnikami aktywnymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)

   Hmmm nie bardzo wiem co dokładnie mogłabym doradzić, bo wszystkie informacje zawarłam w tekście :)

   Czasami tak bywa w przypadku mocno uwrażliwienia, więc może warto dołożyć Liq Ce i obserwować reakcje skóry. Niektóre kremy nie dają sobie rady w takich kombinacjach, bo wszystko zależy od kondycji i potrzeb skóry na danym etapie. Nie wspomniałaś nic na temat swojej pielęgnacji, a być może któryś z elementów jest słabym ogniwem?

   Można wymienić olej na skwalan z trzciny cukrowej. Jest jeszcze Skin Barrier Restoring Oil z A, Florence jeżeli nie masz określonego budżetu i dołożyć Skin Rehab Rich z tej samej firmy.

   O składnikach aktywnych można myśleć, gdy zostanie odbudowana bariera hydrolipidowa i poczujesz komfort na skórze. Teoretycznie kwasy PHA (kwas laktobionowy) jest bardzo korzystny, lecz i tak byłabym ostrożna.
   Nie mam doświadczenia ŁZS, więc nie chcę tutaj za bardzo ingerować w Twoją pielęgnację. Myślę, że bardziej pomocna byłaby konsultacja ze specjalistą. Napisz do Angeliki @kosmostolog Ona prowadzi konsultacje on-line.

   Pracując nad odbudową bariery naskórkowej jednocześnie działamy nad zniwelowaniem odwodnienia oraz przesuszenia (ale jeżeli masz ku temu skłonność, to trzeba trzymać rękę na pulsie cały czas) co przekłada się na zmniejszenie reaktywności i zaczerwienienia.

   Usuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetnie, że poruszasz ten temat, Asiu!

  Ja po raz pierwszy w tym roku kontynuuję retinol w okresie letnim, ale stawiam też na regenerację no i oczywiście sumienne filtrowanie. Natomiast moja regeneracja opiera się na ten moment tylko na kremach (łagodnych dermokosmetykach), ale nie stosuję pod spód żadnych olejów. Najbardziej zaciekawił mnie produkt "A. Florence Barrier Restoring Oil-serum with Cholesterol+Ceramides+Oat" i być może dorzucę go do koszyka w przyszłym miesiącu. W ogóle ta marka wydaje mi się bardzo interesująca!

  A co sądzisz o niacynamidzie, jako składniku pobudzającym do wzrostu ceramidów?

  OdpowiedzUsuń
 14. Basiu, dziękuję <3

  Tym wpisem chciałam przede wszystkim zwrócić uwagę na rolę równowagi hydrolipidowej oraz na to jak ważny jest proces regeneracji. Dlatego też starałam się jednocześnie omówić podstawy oraz schemat działań.

  Nie zawsze olej będzie potrzebny, wszystko zależy od potrzeb skóry oraz składu danego kremu i tutaj warto sprawdzać INCI przed zakupem. Dla osoby osadzonej w temacie nie będzie to skomplikowane, a z kolei początkujący mogą dzisiaj korzystać z wielu opcji pomocy. Dzisiaj jest to o wiele łatwiejsze i przyjazne niż 10-15 lat temu.

  A. Florence ma genialną ofertę, składy są tak przemyślane, że już Skin Rehab dają odpowiednie wsparcie, a Barrier Restoring Oil stanowi opcję wspomagającą jeżeli dana skóra tego potrzebuje. Bardzo przemyślana i dopracowana kompozycja (pojawiają się także kolejne) szczególnie dla skór podczas różnego rodzaju kuracji i nie tylko. Aczkolwiek tutaj i tak mamy do wyboru taki pakiet produktów, że w zasadzie nic nas nie ogranicza ;) Może być ekonomicznie, ale też i luksusowo.

  O roli niacynamidu czytałam parę lat temu i jest to bardzo ciekawe zagadnienie. o więcej, daje dużo opcji przy układaniu schematu pielęgnacji. Jednak warto pamiętać o tym, by nie dublować tego składnika, bo często kończy się to podrażnieniem. W każdym razie jest to jeden z moich ulubionych składników od wielu lat i cieszę się, że coraz więcej firm po niego sięga oraz podaje stężenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ten moment mam wrażenie, że moja skóra się chwieje. Dopóki stosowałam sam retinol, było ok i nie czułam większej potrzeby regeneracji (poza kremem, był wystarczający), zero ściągnięcia, przesuszenia, nadwrażliwości. Ale widzę, że w połączeniu z LIQ CC i niacynamidem z TO (który też do łagodnych nie należy), skóra już się zaczyna buntować i są takie momenty, że jest ok, a są takie momenty, że budzę się z sucharkiem na twarzy. Spróbuję się więcej regenerować (kupiłam już to serum olejowe ♥), a z czasem pewnie też wymienię ten niacynamid na inny jednak.

   Niacynamid od dawna lubię, ale raczej w kierunku trądziku i przebarwień, właśnie jakiś czas temu przeczytałam, że w roli odbudowy bariery też ma swój udział i zaciekawiło mnie to.

   Dzięki! <3

   Usuń
  2. Zestaw mocarny ;) bo każdy z tych składników ma konkretne stężenie i ciekawa jestem jak teraz ma się Twoja skóra oraz jakie wrażenia odnośnie Barrier Restoring Oil? :) Nie myślałaś o Hydration Booster Serum A. Florence? tam jest min. 4% niacynamid i uważam, że to serum jest najbardziej godne uwagi :)

   Usuń
  3. No, właśnie chyba zbyt mocarny :) Zamieniłam LIQ CC na Basiclab (C+E+ferul) bo LIQ CC już i tak miałam powyżej >3 miesięcy (resztę LIQ zużywam sobie na szyję i dekolt) i czekam aż przyjdzie moje Purito Galacto, zobaczę co wtedy się wydarzy w tej kombinacji :) Na ten moment nie miałabym gdzie włączyć tego Hydration Booster, ale rozważę na przyszłość, podoba mi się obecność nie tylko niacynamidu, ale i peptydu :) mój największy problem jest taki, że chciałabym: 1) rozjaśniać przebarwienia 2) działać anti-aging 3) działać lekko przeciwtrądzikowo (wiadomo, tu problem jest głębszy i samymi kosmetykami tego nie rozwiążę, dlatego mówię że lekko) 4) regenerować. No i rano antiox. To trochę dużo dla jednej buzi i trudno mi czasem pogodzić moje wszystkie chciejstwa i plany ze schematem, który nie będzie przeładowany i nie będzie zbyt agresywny :)

   Usuń
  4. A jeśli chodzi o serum olejowe, to na razie wrażenia wyłącznie pozytywne :) Pasuje mi działanie, pasuje mi formuła, pasuje mi komfort stosowania (zapach, konsystencja), serum jest też wydajne, więc też cena tak nie boli.

   Usuń
  5. Przebarwienia to faktycznie duże wyzwanie, choć też dużo zależy od ich rodzaju i tego, czy masz do nich tendencję czy też nie.
   Basiclab nie znam za bardzo i nie poznam, bo z pewnych względów firma wypadła z kręgu moich zainteresowań. Z kolei też dawno temu kupiłam ich trzy kosmetyki i żaden mnie nie zachwycił. Wręcz przeciwnie. Myślałam jedynie nad serum z trehalozą, ale mam pod nosem tyle dobroci, że zamknęłam temat. Za to kupiłam dwa sera z wit. C (bazujące na kwasie askorbinowym) do których przekonały mnie dziewczyny na IG :D i zobaczymy co z tego wyniknie.

   Pewnie, nie ma ciśnienia. Sama ocenisz, czy chcesz szukać czegoś nowego lub nie :) Mnie Hydartion Booster pasuje pod wieloma względami, teraz tylko myślę nad wyborem retinolu, bo Liq CR zaostrzył mój aptetyt i pomyślałam, że kupię coś nowego.

   Zgadzam się, tego typu sera są bardzo wydajne, a z kolei jego skład to prawdziwe cacko :))

   Usuń
  6. To niestety głównie blizny (po każdym wyprysku zostaje mi ślad), więc chyba nie powinnam ich nazywać przebarwieniami? Część jest świeża, część utrwalona. Docelowo myślę o laserze lub dermapenie, ale najpierw muszę: 1) uzbierać kasę ;)))) 2) znaleźć jakieś dobre miejsce z dobrymi specjalistami 3) skonsultować się jak oni to widzą, gdy zobaczą mnie na żywo :)

   Ja mam właśnie serum z wit. C - niebieskie, nawilżenie i odżywienie, ale jednak jutro leci do reklamacji z wadą fabryczną opakowania.

   Fajnie :) Jestem ciekawa na co postawisz.

   Usuń
 15. Super artykuł własnie tego szukałam, nigdzie nie mogłam znaleźć konkretów na temat hydrolipidy. Dziękuje!
  ______
  https://niupak.eu/kategoria-produktu/eko-bio/rekawice-ochronne-jednorazowe-ekologiczne-hdpe/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie Wasze komentarze, każdy z nich sprawia że TO miejsce ożywa dzięki WAM!
Jeżeli jeśli chcesz zaprosić mnie na swoją stronę, nie wklejaj linków w komentarzach. W wolnej chwili zajrzę z chęcią do Ciebie :)
Zastrzegam sobie prawo do usunięcia reklamowych postów, które zostaną zamieszczone bez mojej zgody.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...